..accentuated account of the machakos country bus incident..

A Kao’s recount of that incident some time back….Recall that Machakos country bus
blast? There was a Kao guy there,
having soda. Here is his recount of
what happened when interviewed by
some Tv guys.

Reporter: Briefly tell us what happend
here at Machakos country bus.

Mutunga: kusema okweli siyawai sikia
mulivuko kama usu! nilikua ninakunda
kasota vaya kwa ile kivanda ya
kokokola nikingoyea ile mbasi ya kule
kwetu inaitangwa katethya usu.
Nakwambia vunda si vunde, kuvumba
na kuvumbua, vulombox ya white
ilikua na ioo ndinted ikalucha kivulusi
ambacho nilisuku ni manguluneti ya
mbomu, kwasavavu vile ililusya, ata
siyui niseme aye!
nilisikia Tua… Tua… Tuaaaaa! kusitukia
nilikuta kwa ngunia ya makovisi huku
kwa ngeiti ya muthulwa…! kuangalia
kwa mkono,asiisi…! Supa ya sota
hakuna…! Siyui nitaambia mwenye
nduka aye.! Kwa sambambu aliachwa
na ndivositi yangu na supa yake
imelivuliwa na io mulivuko…tavathali
naomba silikali ituangalie
tukombenzeitiwe…asandeni..ni mimi
wenyu Mutunga.

Not to make fun of the incident…or in any way belittle it…bt the accent was too much to pass…Laugh..or at least smile ..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s